Ropki-maleńka wieś, a w zasadzie osada położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, gminie Uście Gorlickie, na północny zachód od Wysowej i na zachód od Hańczowej.
Mieliśmy dziś okazję przespacerować się z naszej bazy noclegowej Siwejka do Wysowej. Cała wieś to szlak niebieski, nie ma więc tu na całej długości wsi asfaltu. Po drodze można podziwiać przede wszystkim przyrodę.
Ropki otacza kilka gór: od północnego zachodu nad Ropkami góruje Siwejka, od zachodu Wnyski, od południa wysokie szczyty Ostrego Wierchu i Białej Skały zaś od wschodu i południowego wschodu masyw góry Bziany. Centrum wsi znajduje się u zbiegu potoków, tam, gdzie Polczyn Potok wpada do potoku Ropka.
Ropki powstały w 1581 roku. Wówczas wieś lokowano na prawie wołoskim. Przed II wojną światową wieś była dość duża, składała się z ok. 60 gospodarstw, które ciągnęły się aż do przełęczy Hutniańskiej, która dawniej stanowiła granicę między Ropkami a Hutą Wysowską.
Po wysiedleniach Łemków w 1947 roku wieś przez długi czas była bezludna. Dziś znajduje się tu dosłownie kilka domów oraz gospodarstw oferujących miejsca noclegowe. Po drugiej wojnie światowej przez długie lata w tej bezludnej wówczas wsi znajdowała się opuszczona cerkiew. Dopiero w 1978 roku ją rozebrano i złożono w magazynach skansenu w Sanoku. Tam kolejne długie lata czekała na fundusze na rekonstrukcję. I tak, dopiero w 2001 roku obiekt zaczęto składać. Wreszcie w 2003 roku, wybudowana w 1801 roku, pochodząca z Ropek cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy, została udostępniona do zwiedzania w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Cerkiew stała w centrum wsi, nieopodal zbiegu potoków. Nad cerkwiskiem (miejscem po cerkwi) zachował się dawny cmentarz łemkowski z kilkunastoma nagrobkami. Oprócz nich, na cmentarzu umieszczono także współczesny pomnik poświęcony mieszkańcom Ropek – wymordowanym Żydom i Cyganom oraz wysiedlonym Łemkom. Na nekropolii panuje unikatowy nastrój, chyba głównie dzięki potężnym, bardzo starym drzewom górującym nad cmentarzem i dającym cień znajdującym się tam grobom. We wsi zachowało się też kilka krzyży przydrożnych.
Ciekawostkę może stanowić fakt, że przez Ropki przebiegają dwa najdłuższe szlaki turystyczne w polskich górach. Pierwszym z nich jest czerwony Główny Szlak Beskidzki o długości ok. 496 km, noszący imię Kazimierza Sosnowskiego, łączący Ustroń w Beskidzie Śląskim i Wołosate w Bieszczadach. Drugim jest niebieski szlak Grybów – Rzeszów o długości 445 km, nazywany czasem „szlakiem granicznym” (duża jego część przebiega wzdłuż lub w pobliżu granicy państwowej ze Słowacją i Ukrainą).
Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju to tu na pewno go znajdzie. Brak zasięgu w większości miejsc, brak sklepu, brak miejskiego zgiełku sprawia, że można poczuć się tu jak u Pana Boga za piecem.